Aby otrzymywać powiadomienia o obniżkach cen, wyprzedażach, promocjach, nowych produktach w naszej ofercie:
WSPARCIE I SERWIS
Znacząco usprawniliśmy serwis techniczny. Zmiany objęły przede wszystkim procedury oraz terminy obsługi serwisowej partnerów handlowych i stałych klientow. Również zwiększyliśmy ilość oraz poziom wyszkolenia personelu obsługującego zlecenia serwisowe. Naprawy są realizowane przez techników z ponad 15-letnim doświadczeniem. Aby usprawnić ich pracę wdrożyliśmy profesjonalny system informatyczny ułatwiający zarządzanie serwisem. Teraz możemy ocenić z dokładnością do 0,01% usterkowość każdego modelu z naszej oferty tym samym eliminując i zastępując modele zawierające wady produkcyjne lub konstrukcyjne.
INFORMACJE
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

1. Co można podłączyć za pomocą wejścia i wyjścia RCA w urządzeniach ?
2. Jak poprawnie podłączyć zasilanie do radioodtwarzacza w samochodzie ?
3. Odtwarzanie video MPEG4.
4. Najważniejsze funkcje RDS.
5. Transmiter FM.
6. Transmiter IR.
7. Odtwarzanie napisów .txt w odtwarzaczach z MPEG4.
8. Dlaczego telewizor nie ma dźwięku i jak ustawić system fonii DK ?
9. Dlaczego telewizor nie ma obrazu lub kolorów i jak ustawić system video PAL ?
10. Dlaczego wbudowana antena telewizyjna jest niewystarczająca do odbioru telewizji analogowej bez zakłóceń ?
11. Dlaczego odtwarzacz nie czyta danych z zewnętrznego dysku twardego USB ?
12. Czy antena samochodowa odbiera sygnał telewizji analogowej podczas jazdy samochodem ?
13. Jakie analogowe stacje telewizyjne odbierają telewizory samochodowe ?
14. Czy telewizor odbiera programy cyfrowe w systemie DVB-T MPEG4 ?
15. Czy jest możliwość oglądania telewizji cyfrowej DVB-T podczas jazdy ?
16. Dlaczego przetwornica 12V - 230V nie działa poprawnie na długich kablach ?
17. Dlaczego podczas jazdy samochodem odtwarzacz samochodowy DVD nie wyświetla obrazu ?
18. Dlaczego po włączeniu lodówki samochodowej z agregatem absorpcyjnym nie są słyszalne żadne dźwięki wskazujące na pracę urządzenia ?

 

1. RCA - tzw. „czincze” są to wejścia lub wyjścia, które przekazują sygnał obrazu i dźwięku (audio i video) za pomocą okablowania RCA z lub do innego urządzenia posiadającego wyjście RCA. Żółty chinch przekazuje sygnał video, czerwony i biały przekazują dźwięk stereo (lewy i prawy kanał audio).
Często stosowane są przejściówki z tzw. wejścia lub wyjścia „jack” (opisywane na urządzeniach „AV IN” i „AV OUT”). Jeżeli urządzenie posiada wejście RCA video (tylko, gdy jest wyposażone w wyświetlacz) możemy podłączyć do niego każde urządzenie posiadające wyjście RCA video np: kamerę cofania, zewnętrzny odtwarzacz dvd, nawigację, kamerę, itp. Jeżeli urządzenie posiada wejście RCA audio (tylko, gdy posiada możliwość załączenia zewnętrznych głośników lub ma wbudowane głośniki) możemy podłączyć do niego każde urządzenie generujące sygnał dźwiękowy audio i posiadające wyjście RCA audio np.: radioodtwarzacz samochodowy, odtwarzacz DVD itp.

VGA - to standardowe wejście do komputerów PC przekazujące obraz. Oprócz komputerów wejścia takie posiadają niektóre odtwarzacze DVD i większość telewizorów z trybem VGA.


2. Większość standardowych radioodtwarzaczy należy podłączyć w następujący sposób:
Kabel czarny (często przechodzący przez puszkę z bezpiecznikiem) łączymy z masą (w akumulatorze); oznaczony jako GND lub Ground.
Kabel czerwony zawsze jest zasilającym odtwarzacz, należy go podłączyć do stacyjki +12V ; oznaczony jako DC 12V lub „IGN KEY”.
Kabel żółty lub pomarańczowy (często oznaczony B+ lub MEMORY) służy do podtrzymania pamięci ustawień radioodtwarzacza należy podłączyć do zasilania 12V.
Pozostałe okablowanie służy do podłączenia głośników samochodowych oraz dodatkowych urządzeń (najczęściej niebieski do zasilania anteny lub pobudzenia wzmacniacza, fioletowy do zasilania kamery cofania, zielony do subwoofera itp.
Różowy kabel z napisem "brake" lub podobnym najczęściej występuje jako zabezpieczenie oglądania DVD podczas jazdy samochodem - po podłączeniu go do masy można "odblokować" możliwość oglądania video na ekranie radioodtwarzacza.


3. DivX jest kodekiem (ang. codec - kodowanie i dekodowanie) opierającym się na algorytmach kompresji obrazu MPEG4. Filmy MPEG4 zwykle występują w formie pliku .AVI, który używa kodeków MPEG4 dla obrazu i MP3 dla dźwięku.
Główną jego zaletą jest przede wszystkim mały rozmiar pliku końcowego: 650 MB dla średniej długości filmu, co doskonale pasuje do pojemności płyty CD-R.
Dla porównania - film na płycie DVD jest skompresowany innym algorytmem i zajmuje od 4 do 6 GB. Należy jednak pamiętać o tym, że nie jest to kompresja bezstratna - zysk w postaci
mniejszego pliku za cenę pewnej utraty jakości obrazu. Format dźwięku Dolby Digital lub ProLogic jest zamieniany na zwykłe 2-kanałowe stereo.Tak więc musimy poświęcić szereg zalet DVD po to, by móc zrobić z niego kopię na płycie CD.


4. RDS - to skrót od „Radio Data System”, czyli radiowy system danych. Są to dodatkowe informacje, transmitowane wraz z programem radiowym. Dzięki niemu wiemy, jakiej stacji słuchamy, automatycznie wybierany jest najlepszy nadajnik danej stacji oraz są inne funkcje ułatwiające obsługę radia.


RDS funkcje:

PS (Program Service Name) - wyświetla nazwę stacji (8 znaków, wyświetlanie kilku niezależnych napisów).
PI (Program Indetification) - czterocyfrowy kod określający kraj i region w którym nadaje stacja.
CT (Clock Time) - wyświetla datę oraz czas.
UTC - czas w systemie.
PTY (Program Type) - wyszukuje określony typ audycji (16 kategorii np. SPORT, EDUCATE, NEWS).
RT (Radio Text) - wyświetla informację tekstową w postaci przesuwającego się napisu (64 znaki).
AF (Alternative Frequency) - wyszukiwanie najsilniejszej częstotliwości tej samej stacji (często w warunkach nienajlepszego sygnału należy wyłączyć tę funkcję aby radio wyszukało programy lub nie przeskakiwało z programu na program).
TP (Traffic Program) - wyszukiwanie stacji nadających komunikaty drogowe.
TA (Traffic Announcements) - przerywanie odtwarzania kasety lub płyty CD i przełączanie na tuner w czasie nadawania komunikatów drogowych.
EON (Enhanced Other Networks) - rozszerzenie na inne sieci radiowe np. słuchając Radio 4 można słuchać informacji drogowych z Radio 1.
MS (Music/Speach) - informacje o typie audycji muzyka/mowa (rzadko wykorzystywany w praktyce, ale dostępny w wielu odbiornikach samochodowych).
DI (Decoder Info) - informacja o typie przekazu (mono/stereo).
PIN - numer pozycji programu (kod programu i godzina nadawania).
RP (Radio Pager) - funkcja przywoławcza (rzadko wykorzystywana).
REG (Region) - regionalizacja (np. wiadomości, komunikatów drogowych) - radio nie zmienia częstotliwości podczas tych serwisów.

Uwaga!

Niektóre tunery wyposażone są w część wymienionych funkcji. (np. PS, AF, TP), a nie wszystkie informacje są wyświetlane przez wbudowane dekodery (PI, PIN, RP).
Aby je zobaczyć trzeba posiadać dekoder programowy.

PTY - Tematy
(RDS) NEWS - Aktualne informacje, biuletyny informacyjne (np. RMF FM).
AFFAIRS - Dyskusje, debaty.
INFO - Informacje dotyczące np. pogody (TOK FM).
SPORT - Informacje sportowe.
EDUCATE - Programy naukowe.
DRAMA - Przedstawienia teatralne.
CULTURE - Programy dotyczące kultury w regionie, religii, socjologii, języka, teatru itp.
SCIENCE - Programy dotyczące najnowszych wynalazków, odkryć i osiągnięć nauki i techniki.
VARIED - Tematyka ogólna - muzyka, wiadomości, ciekawostki itp. (RDC, Trójka ).
POP M - Stacje grające najnowsze hity (RMF FM).
ROCK M - Stacje grające muzykę młodzieżową, głównie rockową (WAWA).
M.O.R M - Muzyka wokalna.
LIGHT M - Muzyka łatwa, lekka i przyjemna.
CLASSICS - Muzyka poważna (RNE CLASSICA).
OTHER M - Inna muzyka np. JAZZ, BLUES, FOLK, COUNTRY i REGGAE.

W RDBS jest tych tematów 31 (łącznie z funkcją TEST i ALARM). W USA PTY jest całkowicie odmienny (inne grupy programów).

PI kody krajowe:
Pierwsza liczba (litera): A - Austria; D - Niemcy; F - Norwegia; 4 - Szwajcaria; 5 - Włochy; 6 - Belgia, Finlandia; 8 - Holandia; 2 - Irlandia, Czechy. PI dla Polski wynosi 3. Druga liczba (litera): 1- międzynarodowy; 2 - narodowy; 3 - kilka regionów, od 4 do 9 i A do F – regionalny.
Dwie pozostałe – niestety nie posiadamy o nich informacji.


5. Transmiter FM - nadaje dźwięk na podanej przez użytkownika częstotliwości FM, co umożliwia uzyskanie dźwięku w głośnikach samochodowych poprzez samochodowe radio.


6. Transmiter IR - nadajnik IR na podczerwień, przekazuje dźwięk do urządzeń z odbiornikiem IR np: bezprzewodowe słuchawki na podczerwień.


7. Ważne jest aby nazwa pliku filmu i pliku .txt z napisami były identyczne, aby odtwarzacz mógł odczytać napisy.


8. Każdy z telewizorów posiada systemy obrazu i dźwięku dla różnych regionów.
Dla Polski system dźwięku to „DK” w systemie obrazu "PAL". Aby dźwięk był odtwarzany w telewizorze należy ustawić system DK w ustawieniach AUDIO SYSTEM.


9. Aby obraz był odtwarzany w telewizorze należy ustawić system PAL w ustawieniach VIDEO SYSTEM.

10. Niestety w Polsce mamy słabe nadajniki telewizyjne, co nie pozwala na odbiór dobrej jakości za pomocą wbudowanej anteny. Im większa matryca telewizora tym najczęściej mniejsze wzmocnienie sygnału anteny wbudowanej wynikające z małego napięcia, jakie pobiera telewizor. Zalecamy, aby stosować anteny zewnętrzne ze wzmacniaczem.


11. Jeżeli z opisu urządzenia wynika, iż współpracuje on z przenośnymi dyskami twardym to dysk musi spełniać następujące warunki:

- partycja dysku lub cały dysk musi byś sformatowany w systemie FAT32,
- maksymalna dopuszczalna wielkość partycji lub dysku - 64 GB,
- jeżeli dysk przenośny jest większy niż 64GB należy utworzyć pierwszą partycję o tej wielkości,
- niezależnie od ilości partycji urządzenie będzie czytało wyłącznie pierwszą partycję jeśli jest ona mniejsza lub równa 64GB i jest utworzona w formacie FAT32.

Dysk można podłączać "na gorąco" do odtwarzacza. Bez płyty włożonej do odtwarzacza następuje automatyczne pobieranych danych z dysku. Przy włożonej płycie do napędu należy kliknąć na "Input" lub "Source" i z wyświetlonego menu wybrać USB. Czas odczytu dla 5 GB danych od momentu podłączenia dysku do wyświetlenia jego zawartości na wyświetlaczu odtwarzacza szacuje się średnio na około 5 - 30 sekund.


12. Antena ze wzmacniaczem jest przystosowana do odbioru TV w samochodzie i posiada wzmocnienie sygnału poprzez zasilenie z zapalniczki, co pozwala na odbiór dobrej jakości obrazu. Jednakże przez słabą jakość nadajników telewizyjnych w Polsce, obraz podczas jazdy będzie tymczasowo zanikał bez względu na to, jak mocną antenę zastosujemy. Podczas jazdy na dłuższym dystansie zmienia się częstotliwość odbieranej stacji, co prowadzi do przestrajania (nie mamy na to wpływu). Możliwe jest oglądanie TV w czasie jazdy po obszarze o zmniejszonych zakłóceniach zewnętrznych takich jak autostrady, obszary niezabudowane, blisko nadajników, stacji telewizyjnych o mocnym sygnale (nadajniku).


13. Wszystkie telewizory posiadają tzw. "multisystem" obrazu i dźwięku dla różnych regionów. Stąd mają możliwość odbioru każdej stacji telewizyjnej (przy odpowiednim ustawieniu) dostępnej dla danego regionu - miejsca, w którym się znajdują. Tuner TV znajduje wszystkie stację emitowane w zasięgu odbiornika.


14. Tak, pod warunkiem, iż opis urządzenia zawiera dane o wbudowanym tunerze DVB-T MPEG4. Urządzenie z tunerem DVB-T MPEG2 w Polsce nie będzie w stanie przetworzyć sygnału telewizyjnego. System DVB-T w krajach zachodnich działa w standardzie MPEG2. W Polsce  - tylko w standardzie MPEG4.


15. Tak, telewizja cyfrowa DVB-T umożliwia oglądanie podczas jazdy samochodem, o ile nadajniki sygnału są rozmieszczone w danej lokalizacji. Nie należy jednak oglądać telewizję cyfrową podczas prowadzenia pojazdu ze względów bezpieczeństwa ruchu drogowego.


16. Długie i cienkie kable podłączane od akumulatora do przetwornicy samochodowej powodują zwiększenie oporności układu elektrycznego, co skutkuje włączeniem się bezpieczników w przetwornicy. Należy stosować oryginalne okablowanie lub kable dobrej jakości, możliwie najkrótsze i o jak największej średnicy.


17. Większość radioodtwarzaczy DVD samochodowych posiada blokadę video włączaną automatycznie podczas jazdy samochodu. Jeśli kabel zasilający "brake" najczęściej różowego koloru (w kostce zasilającej odtwarzacza) podłączyć do masy, uzyskuje się obejście zabezpieczenia i tym samym odblokowanie sygnału video.


18. Lodówki z agregatem w technologii absorpcyjnej nie wydają żadnego dźwięku podczas pracy. Urządzenie jest całkowicie bezgłośne i jest to poprawna oznaka działania lodówki. Proces chłodzenia jest powiązany z procesami chemicznymi, zachodzącymi wewnątrz zamkniętego agregatu chłodniczego. Temperatura spada wewnątrz lodówki już po upływie 20-30 minut od włączenia zasilania.

nvox_active.pngteac_active.pngwaeco-logo.pngcarpower-logo.pngNakamichiLogo.pngdometic-logo.pngmidland-logo.pngpresident-logo.pngjbl-logo.pnghertz-logo.pngpioneer logo--2.png